Jak dopasować drzwi do wnętrza?

Jak dopasować drzwi do wnętrza?

Aranżacja wnętrza wymaga zwrócenia uwagi nie tylko na meble, kolorystykę i dodatki, ale również wiele innych elementów. Bardzo istotne są drzwi wewnętrzne, które niejako dopełniają wygląd wnętrza i sprawiają, że prezentuje się ono harmonijnie. Jak wybierać drzwi, żeby łączyły w sobie estetykę i funkcjonalność?

Drzwi wewnętrzne są niezbędne niemal we wszystkich pomieszczeniach. Odgradzają one przestrzenie, które różnią się funkcjonalnością, a często także designem i aranżacją. Planując zakup drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania, warto zainwestować w modele z jednej kolekcji – dzięki temu uzyskamy spójną i harmonijną całość. Drzwi powinny być dopasowane do stylistyki, w jakiej urządzone jest mieszkanie. Nieco innych rozwiązań potrzebują wnętrza klasyczne, a czego innego potrzebują pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym. Wybór rozwiązań drzwiowych jest jednak na tyle duży, że bez problemu powinniśmy znaleźć coś na miarę swoich potrzeb. A jeśli nie – można wykonać nowoczesne i funkcjonalne drzwi na wymiar.

Zabudowane czy przeszklone?

Podczas wybierania drzwi musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Przede wszystkim, czy mają być one prawe czy lewe, a także otwierane do wnętrza czy na zewnątrz. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od układu mieszkania, wielkości pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Przykładowo w łazienkach drzwi zawsze otwierają się na zewnątrz, co jest podyktowane kwestiami ergonomii i komfortu użytkowania. Łazienki są też zwykle dosyć małe i trudno byłoby zamontować w nich drzwi otwierające się do środka. Bardzo ważną kwestią jest również to, czy drzwi będą zabudowane czy przeszklone i wyposażone w różnego rodzaju ażurowe ozdoby. Najczęściej w pełni zabudowane są drzwi do łazienki, toalety, sypialni, pokoju dziecięcego czy młodzieżowego. Oddzielają one bowiem prywatną przestrzeń użytkowników, dają również dobrą izolację akustyczną i oddzielają od hałasów z innych części domu. Drzwi przeszklone sprawdzą się natomiast w salonach, pokojach dziennych, a także we wnętrzach biurowych. Są też dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie potrzeba dostarczyć nieco światła do holu czy przedpokoju.

Zwracaj uwagę na detale

Gdy wybieramy drzwi wewnętrzne, warto zwracać uwagę nie tylko na ich kolorystykę i stylistykę, ale również na elementy wykończenia. W tej kwestii bardzo ważna jest klamka – powinna pasować i do drzwi, i do stylistyki wnętrza. W drzwiach klasycznych można sobie pozwolić na klamki bardziej dekoracyjne i cięższe, gdyż muszą zwykle otwierać równie ciężkie skrzydła drzwiowe. W lekkich, nowoczesnych skrzydłach można natomiast stawiać na lekkie klamki o prostych kształtach, chromowane lub pokryte inną wytrzymałą powłoką.

Kiedy wybrać drzwi na wymiar?

Wybór w salonach drzwiowych i marketach budowlanych jest dosyć duży, nie powinniśmy więc mieć problemu ze znalezieniem drzwi, które będą idealne do naszego wnętrza. Jednak czasem inwestorom zależy na wyższej jakości, nietypowych rozwiązaniach lub innych połączeniach dodatków. W gotowych modelach nie mamy możliwości wymiany żadnych elementów – musimy brać je w komplecie. Jeśli więc chcemy uzyskać coś innego, mieć drzwi według własnego projektu lub dopasowane do niestandardowych wymiarów otworu drzwiowego, dobrym rozwiązaniem będą drzwi na wymiar.

Inwestując w drzwi na wymiar możemy mieć pewność, że będą to produkty solidnie wykonane, dobrej jakości, idealnie dopasowane do wnętrza, a także zamontowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu będą nie tylko efektowne i stylowe, ale również wygodne w codziennym użytkowaniu. Drzwi wykonane na zamówienie są najczęściej lepszej jakości niż te, jakie widujemy w marketach budowlanych. Są bowiem wykonane z solidnych materiałów, często z litego drewna, co zapewnia im długowieczność i żywotność. Drzwi na wymiar sprawdzą się również wtedy, gdy potrzebujemy czegoś nietypowego, na przykład drzwi przesuwnych. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się we wnętrzach, w których mamy niewiele miejsca i nie chcemy marnować go na powierzchnię do otwarcia skrzydeł drzwiowych. Drzwi przesuwne zsuwa się na ścianę, dzięki czemu praktycznie nie zajmują przestrzeni.

Brak kategorii