Porządek w szafie, czyli jak zapanować nad ubraniami

Porządek w szafie, czyli jak zapanować nad ubraniami

Szafa ma to d siebie, że jest zamykana i często to, co się w niej kryje, pozostaje tajemnicą. Jednak codziennie, i to po kilka razy, jesteśmy zmuszeni odkryć tę tajemnicę i z odmętów naszej garderoby wydobyć to, czego akurat potrzebujemy, przecież gdzieś tu było! Misja ta nie zawsze kończy się powodzeniem, a frustracja, wynikająca z niemożności znalezienia ulubionej bluzki czy sukienki, narasta. Z pozytywów takiego artystycznego bałaganu możemy jedynie wymienić to, że często udaje się wylosować rzecz zupełnie nową, którą kupiliśmy kilka miesięcy temu i odłożyliśmy ją na półkę w szafie i … w tym całym bałaganie zapomnieliśmy o niej. Wiemy, jak ciężko jest utrzymać należyty porządek w szafie i zapanować nad ubraniami, które nierzadko atakują nas, wypadając z półek, dlatego dziś chcemy przedstawić Wam kilka pomysłów, dotyczących organizacji szafy.

Baczność, spocznij, w szeregu stań!

Gdyby ubrania mogły nas posłuchać i same się posprzątać, byłoby idealnie. Wtedy dobrały by się w pracy, ustawiły kolorami, sezonowo, lub jakkolwiek inaczej, według komendy. Byłby porządek. Niestety, różną odzież wymyślono, ale jeszcze nie także, która sprząta się sama, dlatego wszystko w naszych rękach. Właściwa organizacja przestrzeni w szafie to klucz do sukcesu, czyli porządku w ubraniach i zmniejszenia naszej frustracji podczas szukania ubrań. Jak zadbać o to, by nie polec na polu walki z nasza odzieżą? Oto kilka ważnych rad!

Regularne sprzątanie

Nie brzmi optymistycznie, ale bez tego ani rusz. Może po prostu ubrań jest za dużo? Warto raz na jakiś czas robić przegląd naszej szafy i pozbyć się ubrań, które są za małe, za duże, nie w naszym stylu, znoszone, straciły swój urok lub ich po prostu nie lubimy. Jeśli nie nosimy tych rzeczy, nie warto, by zajmowały one miejsce w naszej szafie.

  • Właściwe segregowanie

Sezonowo, kolorami, markami, typami – jak kto woli!

  • Podział szafy

Szafę warto podzielić na odpowiednie sekcje. Najłatwiej dostępne niech będą ubrania, które nosimy najczęściej. Górną półkę możemy oddać rzeczom noszonym niej.

  • Wieszaki

Ubrania, które powiesimy an wieszakach, są lepiej widoczne i zajmują mniej miejsca niż te poskładane. Poza tym są one także lepiej widoczne, więc co za tym idzie – mamy do nich lepszy dostęp.

  • Pudełka, kosze, organizery

Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku drobnych elementów garderoby i akcesoriów, które mogą łatwo się zgubić. Świetnie nadają się dla bielizny.

  • Pokrowce

Pamiętajmy, ze niektóre ubrania są wyjątkowo delikatne i wymagają właściwej ochrony. Pokrowce, zamykane na zamek błyskawiczny, ochronią nasze delikatne części garderoby przed zagnieceniami, zabrudzeniami czy kurzem.

  • Worki próżniowe

Rozwiązanie to bywa naprawdę pomocne. Dzięki temu możemy schować ubrania sezonowe w sposób nie tylko łatwy, ale również taki, który zajmuje niewiele miejsca. Doskonale nadają się do schowania kołder, koce, kurtek puchowych czy płaszczy, które zajmują zazwyczaj dużo miejsca w szafie. To rozwiązanie zmieni ich objętość.

Organizacja szafy – co jeszcze warto wiedzieć?

Prawidłowa organizacja szafy i ubrań w niej przetrzymywanych, wymaga tego, by utrzymywać w niej lad i porządek. Bez regularnej pracy i porządkowania rzeczy raz na jakiś czas, efekt będzie marny. Jednak jak poradzić sobie z, gdy ciągle się spieszymy, a musimy znaleźć konkretne ubrania? Warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem, jak kosz postawiony obok szafy. Lepiej do niego wrzucić wyciągnięte ubrania, niż ponownie do szafy, a gdy znajdziemy chwilę – znów je poskładać.

W przypadku małej szafy warto wykorzystać również jej drzwi. Możemy na nich przymocować różnego rodzaju pojemniki i wiszące organizery, w których z powodzeniem uporządkujemy nie tylko drobne akcesoria, ale nawet buty.

Podsumowanie

Oprócz utrzymania porządku w szafie, selekcjonowania i składania ubrań, warto także zadbać o to, by nie zalęgły się w niej mole. Zdarzają się one rzadko, ale lepiej dmuchać na zimne. Z pomocą przychodzą nam aromatyczne saszetki dedykowane tym owadom lub woreczki z suszoną lawendą. Te aromatyczne kwiaty dodatkowo wypełnią szafę pięknym zapachem.

Brak kategorii